skip to Main Content
+420 602 168 556 info(at)rybolovsmola.cz

Na Veiholmen jezdím rád už devátým rokem.
Předtím jsem vyzkoušel mnoho jiných míst v Norsku, od severu u Tromso, po Hitru, Halsafjord, Aure až po jih, Mandal a Tregde. Určitě jsou lepší destinace, co se týče velikosti a množství ulovených tresek obecných a halibutů. Úplný sever země je v tomto určitě bezkonkurenční. Jsou i lokality, kam se dostanete z Prahy přes Dánsko za 17 hodin, na Veiholmen je to asi 30 h.
Nebudu toto místo vychvalovat frázemi jako, nejlepší lokalita ve středním Norsku apod. Zažil jsem počasí, kdy jsme za celý týden vyrazili dvakrát, na pár hodin na moře. Ale to se vám může stát kdekoliv. Taky jsem zažil dny, kdy byl problém chytit větší rybu. Stále je to rybařina, tak víte, o čem píšu 🙂
Na štěstí takových chvil bylo méně, než těch příjemných.

Velkou výhodu Veiholmenu vidím v poloze lokality a v dostupnosti lovných míst a v blízkosti samotných apartmánů u přístaviště, moře a filetárny. Na nejvzdálenější loviště mníků se dostanete cca za 25 min, při klidném moři, je to cca 6 km. Na vyhlášené lokality Sorgrune a Nordgrune je to sotva 20 min, 3 – 4 km.

Nyní bych se rád rozepsal o jednotlivých způsobech rybolovu v různých ročních obdobích.

Měsíce březen a duben.

Měsíce větrnější, chladnější. Mnohokrát jsem zažil, že až třetí, čtvrtý panáček lahodného tuzemáku z Jindřichova Hradce vrátil cit do zmrzlých prstů. Drsné, ale krásné a rybářsky úspěšné měsíce. Osobně preferuji přívlač v menších hloubkách, pěkné tresky obecné se dají ulovit i ve velmi mělké vodě. Minulý rok vytáhl náš kamarád Ivan tresku 96 cm z 6 m hloubky, kousek od ostrova, v průplavu směrem k ponorce.

Nejraději chytáme na gumy, legendární oranžády, ale úspěšné jsou i jiné barvy, hlavně žlutá a bílá. Samozřejmě, když to počasí dovolí, chytáme i na zlomech, nejčastěji kolem 60 m, kde kromě tresek obecných přistupují ochotně na naše nástrahy mníci, popř. tresky jednoskvrné, osobně moje hodně oblíbená ryba, vyznačující se velkou bojovností až do úplného konce zdolávání. Kvalitou masa se vyrovná i tresce obecné. Tady samozřejmě chytáme na pilkry různých gramáží, dle závislosti na rychlosti větru a proudění. Pilkry obohatíme masem, nebo doplníme chobotničkami, popř. většími peříčky.

V tomto období si vzpomínám na jednu konkrétní událost.

Bylo pod mrakem, vítr o rychlosti 6m/s unášel naši loď ideálním driftem, na hloubce 12 až 13 m. S Pavlem jsme vláčeli naše oblíbené gumy, jak jinak než oranžády. Nechali jsme je jen volně pohupovat pod lodí, o zbytek pohybu se postaral drift. Občas jsme povolili, abychom byli v kontaktu se dnem. Když byl průvěs už moc velký, nástrahu jsme vytáhli a celý proces opakovali. Honza, třetí parťák na lodi prohazoval okolí 40 gr pilkříkem. Zanedlouho Pavel zahlásil záběr, když nástrahu přitahoval, dostal tupý úder od velké tresky, zhruba 2 až 3 m nade dnem. Jako správný kamarád mi hned informaci sdělil 🙂 neváhal jsem a svoji nástrahu posunul na úroveň jeho, nehledě rizika zamotání. Záběr přišel téměř v zápětí. „Honzo, to musíš natočit“ zařval jsem na třetího člena posádky. „Dvě velký obecňačky najednou“ Honza se chopil kamery. Po zhruba deseti minutách se ryby ukázali pod hladinou. „To jsou krávy!“ Zvolal Hanz.“Seru na vás, jdu chytat“ a kameru odložil, div neodhodil. Voda byla čistá, trochu zkreslovala.

Ale i tak míra na lodi, ukázala 93 a 94 cm. To už na lehký vláčák potěší. Nutno dodat, že Honza už třetí nechytil, ale zahojil se v dalších dnech.

Jinak kromě výše zmiňovaných druhů můžete ulovit i další. Kromě vždy a téměř všude přítomné tresky tmavé, kellera jsou to hlavně šťítníci, pyskouni, různé druhy platýzů a několikrát se nám povedl rejnok a mořská kočka.

Samostatnou kapitolu bych věnoval bájnému Halibutovi.

Norové říkají, podle staré legendy, když chceš ulovit halibuta, musíš mít stav „hale“. Zasvěcení vědí co to je, nováčci si vyhledají na internetu 🙂

Nemohu tuto informaci bohužel potvrdit, nepodařilo se mi to ani, když jsem byl v tom správném stavu a za tímto účelem přivezl do Norska pomocnici 🙂

Až letos se mi splnil sen.

V dubnu jsme klasicky vláčeli na placce v hloubce okolo 20 m, občas se podařila obecná, většinou se jednalo o tresky od 60 do 75 cm. Zhruba každých deset minut jsme tahali rybu k lodi. Bylo příjemně, teplota kolem 12st. celsia, odpoledne, slunce nás zahřívalo jarními paprsky. Byl klid, ideální čas na podřimování. Užíval jsem si atmosféru severu a divočiny. Petr akorát vytahoval jedlou obecnou. Docela bojovala a dostala se až na záď lodi k motoru, abych se do jeho šňůry nezamotal, urychleně jsem vytáhl svoji nazelenalou gumu na 40gr  hlavičce. Pomohl jsem Petrovi tresku vylovit. Když jsem se pro ni skláněl, zahlédl jsem jen pár centimetrů pod ní tmavě hnědý stín. Byl to on! Krve by se ve mě nedořezal. Rychle jsem tresku hodil do lodě, popadl svůj prut s twisterem a halibutovi nástrahu nabídl téměř na podnosu. Ten ochotně gumu nasál. Hurá je tam, konstatoval jsem po záseku. Pak začal neopakovatelný halibutí koncert, při prvním útoku si vzal z cívky snad 15 m, kvílící brzda navijáku hrála tu nejlepší písničku. Výpad se opakoval ještě min. pětkrát. Na 50 gr vláčák to byl fakt zážitek. Když tě dostanu, pustím tě, slíbil jsem rybě. Dostal jsem ho.  A za půl hodiny jsme halíka pustili u mola za přítomnosti kamery. Nebyl to žádný obr, 90 cm radosti za to ale stálo, stejně jako ten pocit vidět ho odplouvat zpět do modrých hlubin.

Chci jen dodat, že útoků halibuta, kdy pronásledoval tresku, nebo brosmu až k lodi jsme zažili od března až do května několik desítek, mnohdy i kusy hodně přes 120 cm, v létě a na podzim měli jeho útoky výrazně nižší frekvenci. Většina kluků z naší party si už halibuta chytila. Vzpomínám na jedno odpoledne u mostu. David měl tri kusy a Ivan jednoho, všechny kolem metru. Stačili jim na to pouhé dva desetiminutové drifty. Uloveni byli na hloubce kolem 20 – 25 m.

 

Tolik zážitky z brzce jarních měsíců, přesuňme se na květen

 

Napište nám
Napište nám
Otázky, pochybnosti, problémy? Jsme zde abychom Vám pomohli!
Připojuji se...
Nikdo z nás není nyní online. Zkuste to prosím později nebo vyplňte náš kontaktní formulář na stránce kontakt.
Právě probíhá jíný chat. Zkuste to prosím později.
Máte dotaz? Napište nám!
:
:
Tento chat byl ukončen
Back To Top